Soojapood OÜ Sinu partner küttesüsteemi valikul!

Kaubamärgid

Meie missooniks on pakkuda oma klientidele parimat lahendust läbi individuaalse suhtlemise ja konsultatsiooni

Õhk-õhk soojuspump

Õhk-õhk tüüpi soojuspump appi  küttekulutusi vähendama

Populaarsust koguvad õhusoojuspumbad võimaldavad kütta säästlikumalt ja hoida oma igakuised püsikulud madalad. Kokkuhoid küttekuludelt võib olla märkimisväärne. Kuid kui suur on investeering ja kokkuhoid õhusoojuspumbaga ning milline on tasuvusaeg?

Õhusoojuspump? Kui rääkida säästlikust kütmisest, siis selleks sobib väga hästi inverteriga õhk-õhk tüüpi soojuspump. Õhusoojuspump kombineerituna mõne teise alternatiivse kütteliigiga on ideaalne lahendus, et hoida kokku küttekulusid. Investeering on mõistlik ja igakuine kokkuhoid märgatav ning tasuvusaeg lühike. Tavalise elektrikatla, -radiaatori vms. võrrledes võib soojuspumpade energiatarve olla 30-50% väiksem. Näiteks kui soojuspump toodab 5kWh energiat ja tarbib selleks vaid 2kWh, siis ülejäänud osa – 3kWh – on tasuta energia, mis pärineb õhust. Seda nimetatakse kütteteguriks (ingl.k COP), mis näitab kui palju toodab soojuspump energiat oma tööks tarbitava energia suhtes. Kui küttetegur on 5, siis tähendab see, et soojuspump toodab viis korda rohkem kütteernergiat, kui ise selle tootmiseks vajab. Kasutegur sõltub otseselt välisõhu temperatuurist. Mida soojem on välisõhk seda suurem on küttetegur. Sellepärast tuleb õhusoojuspumba ostmisel jälgida kindlasti kasuteguri muutumist erinevate temperatuuride juures ning milliseks kujuneb sellisel juhul aasta keskmine. Samuti tuleks seadme soetamisel tähelepanu pöörata kas tegemist on on/off- või inverter tüüpi seadmega. Säästlikkuse ja kasutamise ulatuse poolest on inverter tüüpi õhusoojuspump kõige kasulikum. Hinnaklassi, kasuteguri, tööulatuse jms poolest ei ole neid seadmeid omavahel mõtet võrrelda. Õhusoojuspumbana tuleks ikkagi kasutada inverter tüüpi seadmeid, mis oleks soovitatavalt valmistatud Jaapanis või Koreas.

Kuhu see sobib? Inventeriga õhusoojuspump sobib nii uude kui ka vanasse majja, kuid eelkõige sinna, kus on elektri-, õli-, gaasi-, või ahjuküte. Väga levinud on õhusoojuspumpade kasutamine vanades majades, mis on kahe- või kolmekorruselised. Aastaid tagasi oli sellistes majades tsentraalküte või küttis kohalik katlamaja. Nüüdseks on sellised küttesüsteemid suures osas likvideeritud ja asendatud üldjuhul elektriküttega. Paraku on elektri hind iga aastaga tõusnud ja elektriradiaatoritega kütmine kalliks muutunud. Soojusallikana kasutatakse sageli kaminaid ja ahjusid. Elektriradiaatoriga kütmine võib külmadel talvekuudel 60m2 korteri elektriarve kasvatada 1200 kroonini kuus. Samuti on gaasihindade pidev tõus on pannud gaasiküttel põhinevaid eramuid soetama inverter tüüpi õhk-õhk soojuspumpasi, vähendamakas oma igakuisedi küttekulutusi. Suured küttekulutused sunnivad inimesi kokku hoidma. Ebasobiv sisekliima ja suured küttearved tekitavad aga inimestes lisapingeid ja stressi. Õhusoojuspump ongi seade, mida on lihtne ja kiire paigaldada ja see sobib ideaalselt nii vanematesse kui uutesse majadesse, suvilatesse, korteritesse olemasoleva küttesüsteemi säästjaks ja olmemugavuste suurendajaks.

Eelpool kirjeldatud korteri puhul oleks kõige sobivaim lahendus õhk-õhk tüüpi soojuspump. See on soojuspumpadest kõige odavam ja tõhusam ning ei nõua spetsiaalsete küttesüsteemide väljaehitamist. Kõige külmemal kuul võib kütte elektriarve sellisel juhul ulatuda 400-500 kroonini kuus. Kokkuhoid oleks kaks kuni kolm korda võrreldes elektriradiaatoriga kütmisega. Näiteks maksab selline Panasonic õhusoojuspump koos paigaldusega 16 500 krooni. Sõltuvalt maja, korteri vms tüübist, soojustusest, kasutatavast küttest tasub soojuspump end ära kuni kolme aastaga. Sama palju maksab alternatiivina kasutatav korralik kamin või ahi.

Mis oleks kõige sobivaim lahendus? Soojuspump valitakse alati nominaalvõimsuse järgi. Valiku tegemisel on kõige tähtsamaks osaks hoone soojapidavus. Väga kehva soojustuse puhul tuleks sellest müüjat kindlasti informeerida kuna arvutuste järgi võib sellisel juhul maja jaoks osutuda ideaalse võimsusega näiv soojuspump mittepiisavaks. Eelpool kirjeldatud korteri puhul oleks kõige sobivaim lahendus õhk-õhk tüüpi soojuspump. See on soojuspumpadest kõige odavam ja tõhusam ning ei nõua spetsiaalsete küttesüsteemide väljaehitamist. Kõige külmemal kuul võib kütte elektriarve sellisel juhul ulatuda 400-500 kroonini kuus. Kokkuhoid oleks kaks kuni kolm korda võrreldes elektriradiaatoriga kütmisega. Näiteks maksab selline Panasonic õhusoojuspump koos paigaldusega 17 000 krooni. Sõltuvalt maja, korteri vms tüübist, soojustusest, kasutatavast küttest tasub soojuspump end ära kolme aastaga. Sama palju maksab alternatiivina kasutatav korralik kamin või ahi.

Soojuspumba hind sõltub võimsusest! Õhusoojuspumba soetamisega ei pea ennast üleliigsete küsimustega vaevama. Seadme kasutamine on lihtne ja mugav kõigi pereliikmete jaoks. Soojuspumba kasutamisel jaotub soojus tubades ühtlaselt. Võrreldes elektriradiaatoriga ei tekita soojuspump toas krõbedat ja ebameeldivat lõhna, vaid puhastab olemasoleva õhu ning värskendab seda läbi filtrite ja ionisaatori. Tänu sellele muutub lisaks toatemperatuurile ka ruumis oleva õhu kvaliteet. Suvel on selle seadmega võimalik ruumi ka jahutada. Seega on tegemist multifunktsionaalse seadmega, mis kütab, jahutab ja vajadusel eemaldab õhust niiskust. Seade ise koosneb kahest osast, millest üks paigaldatakse ruumi siseosasse ja teine välja. Selliseid seadmeid saab kasutada igal pool sõltumata korteri, maja, kontori vms suurusest. Vahe seisneb ainult selles, mitu siseosa ja välisosa tuleb paigaldada ning kuhu. Sõltuvalt majast või koha iseärasusest saab reeglina hakkama ühe seadmega.

Millele peaks tähelepanu pöörama ja arvestama? Õhusoojuspumba soetamisel on soovituslik ennast eelnevalt kurssi viia seadme tehniliste näitajatega. Erinevate toodete võrdlemisel äärmiselt oluline, et tegemist oleks omavahel võrreldavate toodetega ehk samaväärsed oma võimsuse ja kasuteguri ning kvaliteedi poolest. Seadet peab saama kasutada ka suurte külmakraadide korral ja olema selle eest kaitstud. Kuna seadet ei soetata üheks ega kaheks aastaks ja tehtav investeering on pikaajaline, siis peaks olema otsus kaalutletud. Eestis ja Skandinaavias on kõige enam tuntud ja levinud Panasonic ja Mitsubishi Electric inverter-tüüpi õhusoojuspumbad. Seega seadme soetamisel tuleks eelkõige tähelepanu pöörata pakutava seadme võimsusele, tema kasutegurile soojendamisel (COP – mida suurem seda kasulikum), kas tegemist on iverter-tüüpi seadmega (ökonoomsem) ja kas seade sisaldab nn talvevarustust, mis on meie kliimas vägagi oluline. Nii nagu iga asjaga, ei ole olemas väga head ja odavat toodet. Kõik tooted ei pruugi sobida meie kliimatingimustega ja Teie kodu eripäraga. Õige toote leidmine on väga oluline, kuna liiga võimsa seadme puhul muutub investeeringu tasuvusaeg pikaks. Liiga nõrga seadme puhul ei saavutata soovitud tulemust ja seade tarbib rohkem energiat, kui peaks.

Hoolimata pakutavate küttesüsteemide rohkusest je erinevatest võimalustest tuleks kõigepealt mõelda oma hoone soojustamisele, alles seejärel säästliku küttesüsteemi paigaldamisele. Ühtlane soovitud temperatuur on see, mis muudab koduse olemise hubaseks.

Allikas: Bestair