Soojapood OÜ Sinu partner küttesüsteemi valikul!

Kaubamärgid

Meie missooniks on pakkuda oma klientidele parimat lahendust läbi individuaalse suhtlemise ja konsultatsiooni

PV paneelide tutvustus

Päikesepaneelide tutvustus

Päikesepaneelide kasutamine on viimasel ajal kasvanud hüppeliselt seoses tehnoloogiate täiustumisega. Ka Eestis on päikesepaneelid populaarsust kogumas, ehkki nende suhtes ollakse skeptilised, eriti meie pimedate ja lühikeste talvepäevade tõttu.

Ränikristallist fotoelementidega päikesepaneelid (photovoltaic- PV) on üks loodussõbralikemaid viise elektri tootmiseks.

Tootmise viisi järgi jagunevd päikesepaneelid peamiselt kaheks: suurema kasuteguriga monokristallilised päikesepaneelid ja väiksema kasuteguriga polükristallilised päikesepaneelid. Samuti eristatakse Amorfse kilega päikesepaneele.

Monokristallilised päikese­paneelid (Monocrystal solar panels) on kõige efektiivsemad, kuid tootmine on kulukas, sest paneelis kasutatakse kristallilist räni, mis on toodetud suurte tahvlitena. Hiljem lõigatakse need päikesepaneeli suurusteks, valmib üks suur element. Metallribadest elektrijuhid laotatakse üle elemendi, et püüda elemendist vabanevaid elektrone.

Polükristallilised päikesepaneelid (Polycristal solar panels) on väiksema kasuteguriga, kuid veidi odavamad. Polükristallilistes päikesepaneelides kasutatakse mitmeid väiksemaid elemente, mis on omavahel ühendatud (ühe suure elemendi asemel).

Päikeseelektrijaamad jagatakse võrguühenduste poolest kaheks: Sõltuvateks ( on- grid)ja sõltumatuteks ( off-grid). On-grid süsteemis elektrijaamad ühendatakse läbi võrguinverteri üldisesse vooluvõrku. Off-grid elektrijaamad üldisesse vooluvõrku ei ühendata vaid energia talletamiseks kasutatakse akupanka.

Võrguühendusega PV-paneelidega elektritootmine ei tekita negatiivset keskkonnamõju. Räni, millest toodetakse suurem osa paneele, on laialt kättesaadav kõikjal maakeral. Erinevalt kõigist teistest elektritootmise viisidest ei ole fotoelementidega päikesepaneelidel liikuvaid osi. PV-paneelid ei tee töötades häält ega erita loodusesse kahjulikke aineid. Elektrit tootvate PV-paneelide suurim eelis on see, et neist saab kergesti kombineerida suvalise võimsusega elektrijaama: alates mõnekümnest vatist kuni sadade megavattideni.

Päikesepaneeli ehk PV paneeli (photovoltaic) võib ehituselt võrrelda pangakaardiga, mis kihtidena kokku laotud ja pressi all lamineeritud. Kihte on viis:

  • Peegeldust vähendava pinnatöötlusega klaas;
  • Polümeerist kilematerjal;
  • Omavahel ühendatud päikesepatarei elemendid;
  • Polümeerist kilematerjal;
  • Alusmaterjal, milleks on tavaliselt plastikust plaat.

Kui erinevad kihid on omavahel kokku lamineeritud, pannakse ümber alumiiniumist raam, tagaküljele kinnitatakse kaablite niiskuskindlaks ühendamiseks karp, milles asuvad ka dioodid, mis peavad elektrivoolu mööda juhtima, kui paneel päikesevarju satub.

 

 

Päikesepatarei elemente valmistatakse erinevatest materjalidest ja sellest on tingitud ka nende nimetused:

  • MONOKRISTALL– efektiivsus 11–17%;
  • POLÜKRISTALL– efektiivsus 11–15%;
  • ÕHUKESEKILELINE (thin film)– viit erinevat alaliiki, mille tüüpiline efektiivsus jääb vahemikku 3–11%.

Kõige enam on levinud monokristall ja polükristall paneelid. Nii mono- kui ka polükristall paneelide tootlikkus Eestis on sama. Efektiivsus iseloomustab, mitu protsenti suudab päikesepaneel päikeseenergiat ümber muundada elektrienergiaks.

Päikesepaneeli efektiivsusega puutub tavatarbija kokku läbi paneeli mõõtmete: kindla suurusega pinnaühikult (nt hoone katus) toodavad suurema efektiivsusega paneelid rohkem energiat. Seega ei ole niivõrd vahet, mis on paneeli efektiivsus, olulisem on 1W maksumus.